Co je to leukopenia? Bílé krvinky pomáhají bojovat proti infekci v těle.
Osoba s nízkým počtem bílých krvinek s větší pravděpodobností uzavře infekci. Leukopenie obvykle zahrnuje nedostatek neutrofilů, které jsou typem bílých krvinek.
Lékařské praktiky se mohou lišit v tom, jak definují nízký počet bílých krvinek..
Co je to leukopenia?
Národní institut pro rakovinu poznamenává, že osoba má leukopenii, pokud má v krvi snížený počet celkových bílých krvinek.
Podle leukémie & Společnost lymfomu, zdravý počet bílých krvinek je 5 000–10 000 bílých buněk na mikroliter (µl) krve pro muže a děti a 3 500–11 000 bílých buněk na µl pro ženy.
Bílé krvinky jsou vyrobeny v kostní dřeni a jsou kritické pro imunitní systém. Osoba s příliš malým množstvím leukocytů je náchylnější k infekcím a chorobám.
má osoba pět typů bílých krvinek. Každý typ pomáhá chránit tělo před jiným druhem infekce:
Existuje pět druhů leukopenie. Každá z nich odpovídá typu ovlivněných bílých krvinek.
článek z roku 2019 poznamenává, že leukopenia se obvykle vyskytuje v důsledku nízkého počtu neutrofilů. Když má osoba nízkou hladinu neutrofilů, zdravotničtí pracovníci ji označují jako neutropenii.
Chronická leukopenie
Leukopenie může být akutní nebo chronická.
zdravotničtí pracovníci považují neutropenii za chronickou, pokud má osoba nízkou úroveň neutrofilů při nejméně třech příležitostech během 3 měsíců. AS:
- Zděděné podmínky: Také známé jako vrozené poruchy mohou vést k leukopenii. Příklady zahrnují Kostmannův syndrom a myelokathexis. To může vést k leukopenii.
- Infekční onemocnění: Příklady zahrnují HIV, AIDS a tuberkulózu.
Osoba, která vyvine infekci sleziny, může také zažít chronickou leukopenii. celkových bílých krvinek. Osoba s leukopenií může mít snížení jakéhokoli typu bílých krvinek.
Neutropenie je typ leukopenie. Osoba s neutropenií má nízký počet neutrofilů. Neutrofily jsou nejčastějším typem bílých krvinek.
Americká společnost pro rakovinu poznamenává, že počet neutrofilů člověka je důležitým ukazatelem jejich rizika infekce. leukémie. Může také pomoci zdravotnickým pracovníkům posoudit, jak chemoterapie ovlivňuje počet neutrofilů člověka a zda musí ošetření pozastavit.
symptomy
osoba nemusí vykazovat příznaky, pokud má nízký počet bílých krvinek. Opakované infekce však mohou naznačovat leukopenii. Mezi příznaky infekce patří:
- Pocení
- Chills
- Bolesti zubů
- Bolest v krku
- Ústa Vředy, které je obtížné léčit
- Chřipkové příznaky
- Rash
Osoba s leukopenií může mít jiné příznaky, které se vztahují k příčině příčiny jejich nízký počet bílých krvinek.
Příčiny
Několik zdravotních stavů může způsobit leukopenii. Některá ošetření a léky mohou také způsobit leukopenii. Podmínky, jako je revmatoidní artritida, lupus a Sjögrenova choroba
Covid-19 může také vést k nedostatku bílých krvinek.
Ošetření a léky, které mohou způsobit leukopenii
Některá léčba rakoviny může ovlivnit počet bílých krvinek člověka, což vede k leukopenii. Mezi ošetření, které může mít tento účinek, patří:
- Chemoterapie
- Radiační terapie
- Transplantace kostní dřeně
Některé Léky mohou také ovlivnit počet bílých krvinek člověka a mohou vést k leukopenii.
Léky, které mohou mít tento účinek, zahrnují:
- Quinidin
- Cefalosporin
- Aminopyrin
- těžký Kovy
- Fenothiazin
- sulfonamidy
- Peniciliny
Další léky, které mohou vést k leukopenii, zahrnují:
- Interferony, které léčí roztroušenou sklerózu
- Bupropion, antidepresivum a léky na odvykání kouření
- imunosupresiva, jako je sirolimus, mykofenolát mofetil, tacrolimus a cyklosporin
- Steroidy
- Antipsychotické léky, jako je klozapin
Pokud si člověk není jistý obecným názvem léku, který užívají, a je tu šance ovlivní jejich imunitní systém, je pro ně dobrým nápadem konzultovat se zdravotnickým odborníkem. krevní obraz (CBC). Zdravotnický odborník vezme malý vzorek krve, aby provedl CBC. do buněk kolem těla
a CBC také testuje hemoglobin (protein v červených buňkách zapojených do distribuce kyslíku) a hematokrit (procento červených buněk v krvi osoby).
Léčba
Národní zdravotnická služba Spojeného království (NHS) uvádí, že léčba leukopenie závisí na příčině stavu.
Osoba může potřebovat antibiotika k boji proti infekci. Osoba může také potřebovat léky, aby posílil počet bílých krvinek. Je důležité nikdy zastavit ani změnit lék, aniž by se nejprve poradila s odborníkem na zdravotnictví. Doplňujte. Zdravotničtí pracovníci je mohou používat, když chemoterapie způsobuje leukopenii nebo pokud je příčina genetická. Riziko infekce:
- Jíst zdravou stravu
- Získání dostatek odpočinku
- Vyhýbání se škrábancům a poškození kůže
- Procvičování dobré hygieny, aby se zabránilo zárodek
- Udržování dobrého zdraví
Někteří zdravotničtí pracovníci mohou doporučit po neutropenické stravě. Neutropenická strava, jinak známá jako dieta s nízkými bakteriemi, se zaměřuje na odstranění potravin, které mohou obsahovat mikroby ve snaze snížit míru infekce u osob s oslabeným imunitním systémem. Studie z roku 2019 však uvádí, že proti jejímu použití existují silné důkazy. Kromě toho nutí lidi vyloučit ovoce a zeleninu ze své stravy. Omezuje také příjem masa a mléčných výrobků. Dietní omezení snižují nutriční příjem lidí, kteří jsou již ohroženi podvýživou. nesené infekce.
Outlook
Výhled pro lidi s neutropenií bude záviset na jeho příčině.
Jako leukopenia může udělat někoho náchylnějšího k infekci, měli by podniknout kroky, aby zůstali zdraví. Mohou to udělat praktikováním dobré osobní hygieny, jíst výživnou stravu a udržovat dobrou ústní hygienu. 6
Osoba by měla hledat známky infekce a vyhnout se kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní. Počet buněk. Nejběžnějším typem leukopenie je neutropenie, která se týká nízkých hladin neutrofilů. Výsledkem je, že by se osoba měla kontaktovat lékaře, pokud se vyvinou opakující se infekce. Léčba bude záviset na základní příčině.
- Krev / hematologie
- Rak / onkologie
- Infekční onemocnění / bakterie / viry
Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .